Sobótkowe Święto Jaśkowej Doliny


W związku ze zbliżającą się Nocą Świętojańską, Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny, Klub Lekkoatletyczny Lechia oraz Klub Winda, zapraszają mieszkańców Gdańska do wzięcia udziału w obchodach Sobótkowego Święta na Jaśkowej Dolinie, które odbędą się 21 czerwca 2015 r. (niedziela) w godzinach: od 11 do 22.00.

W poprzednich latach nawiązaliśmy do historycznej tożsamości tego miejsca organizując tzw. „Sobótkę” w wigilię dnia Świętego Jana. W obecnym roku chcemy również kontynuować tę tradycję. Obyczaje świętojańskie mają w Polsce cechy wybitnie towarzyskie, kultywowane w miastach i wsiach do dziś. Festyny na Jaśkowej Dolinie były znane ze spotkań dawnych gdańszczan, gromadziły jednorazowo nawet do 30 tys. mieszkańców, nie wyłączając ówczesnych elit w tym członków rodziny panującej. Szczególnym uroczystym wydarzeniem była zawsze „Sobótka” organizowana corocznie na Festynowej Łące i okolicznych wzgórzach. Zwyczaj odwiedzania Jaśkowej Doliny pochodzi od XIX wiecznej mody na spacery „za miasto” w poszukiwaniu pięknych widoków. Na wzgórzach założono park z widokiem na  panoramę miasta, morskiego brzegu i odległego portu a przy dobrej pogodzie  nawet półwyspu helskiego. Wędrówkę do owych widoków urozmaicały specjalnie ukształtowane trasy spacerowe z miejscami postojowymi, altanami, restauracjami itp.

ParadaW tym właśnie otoczeniu odbędzie się III fiesta – święto ulicy z bogatym programem: paradą z orkiestrą dętą, wspólny przemarsz mieszkańców Gdańska, przejazd  zabytkowych pojazdów, biegi sportowe, występy  artystów oraz wieczorne koncerty przygotowane  przez Klub Winda z potańcówką w stylu lat 20 tych ubiegłego wieku. Dzień uświetnią liczne wydarzenia artystyczne, mini jarmark oraz prezentacja bluesowych zespołów muzycznych z Wrzeszcza na scenie Teatru Leśnego. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem wydarzeń, na stronie www.facebook.com/JaskowaDolina oraz do aktywnego uczestnictwa.

Liczymy na odwiedziny i odnowienie sympatii do „Małej Doliny Loary” Gdańska, miejsca godnego uwagi na nowo odbudowującego swoją tożsamość i tradycje. Mamy nadzieję, że ulica i otaczający ją park jak za dawnych lat stanie się lubianym deptakiem miejscem spotkań, w którym warto przebywać i miło spędzać czas.

HARMONOGRAM
11:00 Parada na ulicy Sobótki
11:00 – 15:00 Jarmark atrakcji na Festynowej Łące – naprzeciw wejścia do Teatru Leśnego
12:00 Bieg Malucha na dystansie 400 m ( 1 pętla różowa )
12:10  Bieg Dzieci młodsze na dystansie 800 m (1 mała pętla pomarańczowa)
12:20  Bieg Dzieci Starsze  na dystansie 800 m (1 mała pętla pomarańczowa)
12:35 -Bieg Juniorów na dystansie 1,5 km (1 mała pętla czerwona)
13:00  Bieg Główny na dystansie 5 km ( 2 pętle duże po 2,5km niebieska)
14:20 Konkurs nagroda główna
Przerwa
18:00 Koncert z okazji Święta Sobótkowego Jaśkowej Doliny w Teatrze Leśnym
– KOLEJE W POLSKIEJ PIOSENCE zespół WINDY i Mariusza Wali gościnnie Maciej Sikała – koncert
– MYRCZEK & TOMASZEWSKI – koncert
– WRZESZCZ TAŃCZY – Jan Konop BIG BAND i Swing Revolution