Budżet Obywatelski 2022 – zachęcamy do głosowania!


Zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Głosy można oddawać za pośrednictwem strony internetowej gdansk.pl/budzet-obywatelski. Tam też dostępne są wszelkie informacje na temat zasad głosowania oraz terminów poszczególnych etapów BO.

Etap głosowania trwa do 18 października. We Wrzeszczu Górnym można wybierać spośród 13 projektów dzielnicowych oraz 6 projektów tzw. Zielonego BO. Wśród zgłoszonych projektów do głosowania zaakceptowany zostały także dwa projekty radnych dzielnicy Wrzeszcz Górny:

Muzyczna altana w Parku de Gaulle’a (projekt nr 6) – zgłoszony przez radną RDWG Irolę Ferlin:
Projekt polega na zakupie i montażu altany metalowej lub drewnianej i doprowadzeniu do niej energii elektrycznej oraz zakupie i montażu w jej okolicy kilku ławek. Park de Gaulle’a jest miejscem rekreacji dla okolicznych mieszkańców. Są w nim organizowane festyny i spotkania z mieszkańcami, kino podwórkowe.

Organizatorzy każdorazowo borykają się z problemem braku dostępu do energii elektrycznej, co utrudnia podłączenie nagłośnienia i oświetlenia. W celu ochrony sprzętu przed kaprysami pogody niezbędne jest rozkładanie prowizorycznego zadaszenia.

Niewielka altana zaopatrzona w instalację elektryczną ułatwiłaby organizację kameralnych imprez na świeżym powietrzu. Mogłaby również służyć uczniom pobliskiej Szkoły Muzycznej w oswojeniu się z publicznością i tremą. W altanie mogłyby częściej odbywać się kameralne koncerty, spotkania z ciekawymi ludźmi, konkursy poetyckie itp. Mieszkańcy mniej mobilni, mamy z dziećmi i seniorzy zyskaliby nowe miejsce spotkań.

Szczegółowy opis na stronie Budżetu Obywatelskiego

Jaśkowy Zakatek II – grota i leśny ogród Oskara Kona (projekt nr 12) – zgłoszony przez radnego RDWG Wojciecha Chmielewskiego:
Pięć lat temu udało się przywrócić ogrodową formę i funkcję okolic stawu – Jaśkowego Zakątka. Był to jednak tylko przedsionek wspaniałej rezydencji Oskara Kona, na który składała się willa przy Jaśkowej Dolinie 71 i część leśna z urokliwą polaną, wzgórzami widokowymi i romantyczną grotą.

Teren willi (prywatny) przechodzi obecnie metamorfozę, która przywróci mu świetność. Niestety część leśna nie przypomina już parku krajobrazowego.

Polanę i punkty widokowe porósł samosiew, starodrzew zdziczał, teren odwiedzają wandale, którzy pozostawiają tam śmieci. W najgorszym stanie jest grota, która wymaga remontu. Tymczasem jest to wymarzone miejsce rekreacyjne, które dopełni Jaśkową Dolinę. Zacisze osłonięte wzgórzami od ulicy.

Można tam urządzić zarówno śniadanie na trawie jak i występy artystyczne. Ogród przestałby być miejscem zagubionym w gęstwinach, lecz wraz z przedsionkiem w postaci Jaśkowego Zakątka stałby się jednym z wejść do Jaśkowej Doliny i punktem węzłowym na parkowych ścieżkach.

Szczegółowy opis na stronie Budżetu Obywatelskiego

Bądź na bieżąco

Najnowsze wpisy